2026-10-19–2026-11-02 · 2026-11-02 20:16 UTC-n kalkulatua
Trenaliak eta haren iturriek zenbat asmatzen duten, gero gertatu zenarekin neurtuta: gauero alderatzen da webguneak erakusten zuena benetako iritsierarekin, Trenaliak geltokietako panelekin eta ibilbide osoan erregistratutako GPS posizioarekin neurtua. Dena automatikoa da: ez da ezer eskuz sartzen.
Trenaliak bere kabuz neurtzen du tren bakoitza noiz iritsi zen: helmuga-geltokiko iritsiera-panelarekin (ADIF edo RadarDeTrenes) halakorik badago, eta, bestela, etengabe erregistratutako GPS posizioarekin (geltokitik 700 m baino gutxiagora sartzea, edo azken posizioarekin eta abiadurarekin egindako estimazioa, 3 km baino gutxiagora desagertzen bada). Hemen iritsiera hori Renfek argitaratutako azken atzerapenarekin alderatzen da. Joera positiboa = Renfek behatutakoa baino atzerapen handiagoa ematen du.
| Laginak | Batez besteko aldea (min) | Bat datoz ±2 min | Renferen joera (min) | p90 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Behatutako iritsiera guztiak | 33 | 4,8 | 45,5 % | 3,1 | 14 |
| Helmugako iritsiera-panela | 27 | 5,5 | 40,7 % | 4,2 | 15,4 |
| GPSa: geltokirako sarrera | 4 | 2 | 75 % | −2 | 5,2 |
| GPSa: estimatua, seinalea hurbil galtzean | 2 | 2 | 50 % | −2 | 2,8 |
| Geltoki bakoitzetik igarotzean panelak | 2.078 | 2,8 | 70,8 % | −0,3 | 6 |
Probarik zorrotzena: webguneak une bakoitzean erakusten zuena Trenaliak neurtutako iritsierarekin alderatzen da (panela edo GPSa), ez Renferen datuarekin. «Ofiziala» Renfek argitaratzen zuen atzerapena da; «Trenalia», proiektatua. Hobekuntza = Trenaliak errore ofiziala zenbat murrizten duen.
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Guztira | 3.499 | 7,9 | 8,7 | 47,2 % | 38 % | 0,7 | −9,9 % |
| Iritsi baino 0–15 min lehenago | 426 | 5,3 | 6 | 50,5 % | 42,7 % | 5,1 | −13,6 % |
| Iritsi baino 15–30 min lehenago | 448 | 5,1 | 6,2 | 48,4 % | 42,2 % | 5,4 | −22,3 % |
| Iritsi baino 30–60 min lehenago | 761 | 4,6 | 5,9 | 53,2 % | 43 % | 4,3 | −27,4 % |
| Iritsi baino 60–120 min lehenago | 1.011 | 5,5 | 6,9 | 45 % | 32,2 % | 2,5 | −25,4 % |
| Iritsi baino 2–4 h lehenago | 853 | 16,5 | 16 | 42,1 % | 36 % | −9,1 | +3,2 % |
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Distantzia ertaina eta eskualdekoak | 1.484 | 12,5 | 12,9 | 38,6 % | 27,4 % | −3,9 | −2,7 % |
| Euromed eta Intercity | 863 | 4 | 4,2 | 47,9 % | 43,5 % | 2 | −6,9 % |
| AVE | 608 | 2,3 | 4,2 | 74,3 % | 62,3 % | 3,6 | −86,3 % |
| Alvia | 227 | 12,3 | 13,6 | 0 % | 0 % | 13,6 | −10,8 % |
| Avant | 200 | 2,5 | 2,6 | 86,5 % | 82,5 % | −0,5 | −2,2 % |
| Avlo | 117 | 7,9 | 12,2 | 34,2 % | 5,1 % | 12,2 | −53,7 % |
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-11-01 | 128 | 10,4 | 12,1 | 10,2 % | 3,1 % | 12,1 | −16,3 % |
| 2026-11-02 | 3.371 | 7,8 | 8,5 | 48,6 % | 39,4 % | 0,3 | −9,6 % |
Gauza bera, baina amaiera gisa Renfek ibilbidea amaitzean argitaratutako azken atzerapena hartuta (ia ibilbide guztietarako eskuragarri, baina ez da neurketa independentea). Trenalia Renfek azkenean esango duenari aurreratzen zaion neurtzen du.
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Guztira | 9.376 | 7,1 | 8,2 | 50,9 % | 45,6 % | 0,2 | −16,2 % |
| Iritsi baino 0–15 min lehenago | 1.004 | 1,1 | 4,2 | 89,7 % | 72,4 % | 3,8 | −284,8 % |
| Iritsi baino 15–30 min lehenago | 1.086 | 2,5 | 4,7 | 74,5 % | 62,1 % | 3,4 | −83,2 % |
| Iritsi baino 30–60 min lehenago | 1.927 | 3,7 | 5,3 | 54 % | 46,4 % | 3 | −43,3 % |
| Iritsi baino 60–120 min lehenago | 2.826 | 7,4 | 7,3 | 40,4 % | 39,1 % | 1 | +0,7 % |
| Iritsi baino 2–4 h lehenago | 2.533 | 13,6 | 14,6 | 34,9 % | 34,6 % | −5,6 | −7 % |
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Distantzia ertaina eta eskualdekoak | 5.424 | 9 | 11 | 46,8 % | 38,4 % | 0,1 | −22,6 % |
| AVE | 2.155 | 3,6 | 3,6 | 65,6 % | 65,6 % | 0,5 | −1 % |
| Euromed eta Intercity | 863 | 4,4 | 4,4 | 55,2 % | 52,5 % | −1,3 | +0,8 % |
| Alvia | 548 | 7,7 | 7,9 | 26,6 % | 27,6 % | 3,7 | −2,1 % |
| Avant | 251 | 3,1 | 3,6 | 68,1 % | 54,2 % | 2,7 | −14,6 % |
| Avlo | 135 | 9,7 | 6 | 24,4 % | 29,6 % | −6 | +37,7 % |
| Laginak | Errore ofiziala (min) | Trenaliaren errorea (min) | ±3 min ofiziala | ±3 min Trenalia | Joera (min) | Hobekuntza | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-31 | 578 | 11,3 | 12,7 | 55,9 % | 44,6 % | 1 | −12,2 % |
| 2026-11-01 | 4.480 | 5,8 | 6,8 | 47,8 % | 46,7 % | 1,4 | −18,5 % |
| 2026-11-02 | 4.318 | 7,9 | 9,1 | 53,6 % | 44,6 % | −1,1 | −15,2 % |
Gauero entrenatzen dira historikoarekin, eta azken astearekin ebaluatzen dira (ez da entrenatzeko erabiltzen). Erreferentzia argi hobetzen badute bakarrik aktibatzen dira.
datuak falta dira faltan datos · entrenatua 2026-11-01 04:28 UTC · —/— beharrezkoak
datuak falta dira faltan alertas etiquetadas · entrenatua 2026-11-01 04:28 UTC · —/— beharrezkoak
Ez dago alderatzeko datu ofizialik: gero gertatu zena etiketatzen da. Distantziak laburtzen jarraitu bazuen, alerta datuekin koherentea zen; aurreko trena geltoki batean geldirik bazegoen, ziurrenik alarma faltsua zen (ustiapen-egoera normala).
| Ebaluatutako hautagaiak | 949 |
|---|---|
| Erakutsitako alertak | 880 |
| Laburtzen jarraitu zuen 2 min geroago | 11,8 % |
| Ziurrenik alarma faltsua (aurreko trena geltokian) | 0,9 % |
Erakutsitako alerta bakoitzaren ondoren 3 h-ra egindako berrikuspen automatikoa: bi trenek ibilbidea normaltasunez amaitu ote zuten, Renfek edo Adifek gorabeheraren bat argitaratu ote zuten eremuan eta inguruan sareko alertarik izan ote zen. «Zantzurik gabe» ez da berrespen ofiziala: istripuen datu ofiziala CIAFek argitaratzen du.
| Zantzurik gabe | 327 |
|---|---|
| Gorabehera eremuan | 215 |
| Testuan talka edo deskarrilamendua dutenak | 0 |
| Berrikusteko zantzuak | 170 |
| Daturik gabe | 38 |
| Eskuz berrikusiak | 0 |
Tarte-alerta edo tren geldiaren alerta bat berretsitzat jotzen da inplikatutako trenen batek 3 min edo gehiagoko atzerapena hartu bazuen 10 eta 30 min geroago; atzerapen-jauzi bortitz bat, desegin ez bazen (ez zen datu-akatsa).
| Alertak | Egiaztatuak | Berretsiak | |
|---|---|---|---|
| Hainbat tren denbora galtzen ari diren tartea | 9 | 9 | 77,8 % |
| Tren geldirik geltokitik kanpo | 213 | 193 | 62,2 % |
| Atzerapen-jauzi bortitza | 39 | 38 | 100 % |
| Guztira | 261 | 240 | 68,8 % |
| Ibilbideak dituzten egunak | 3 |
|---|---|
| Kokapen-laginak eguneko | 75.720 |
| Bidera doitutako posizioak | 99,1 % |
| Zehaztasun estimatua (mediana) | 144 m · p90 748 m |
Trenaliak hipotesiak irekitzen ditu zuzenean tren bat geldirik edo tarte batean arazoak dituzten hainbat tren ikusten dituenean, eta bere kabuz egiaztatzen ditu 3 h 30 min geroago, benetako atzerapenekin. Gainera, gauero aurreko eguneko egoerak berriro simulatzen ditu motorrarekin, erreproduzitzen dituen ikusteko. Ez dira Adifen ezta Renferen abisuak ere.
| Laginak | Berretsiak | Abisu ofizialarekin | Bidaiarien botoak | |
|---|---|---|---|---|
| Etena edo geldialdia | 22 | 86,4 % | 1 | 0 |
| Tren geldirik edo matxuratuta | 80 | 77,5 % | 23 | 0 |
| Laginak | Erreproduzituak | |
|---|---|---|
| Martxa motela | 47 | 0 % |
| Tren geldirik edo matxuratuta | 5 | 0 % |
| Etena edo geldialdia | 590 | 0,7 % |
Ikasitako ereduak: 478 · arduradunak baliozkotuak: 0 · proposatuak: 0 · erretiratuak: 11