Del 2026-10-19 al 2026-11-02 · calculat el 2026-11-02 20:16 UTC
Quant encerten Trenalia i les seves fonts, mesurat amb el que va passar després: cada nit es compara el que mostrava la web amb l'arribada real, mesurada per Trenalia amb els panells de les estacions i amb la posició GPS registrada durant tot el trajecte. Tot és automàtic: no s'introdueix res a mà.
Trenalia mesura pel seu compte quan va arribar cada tren: amb el panell d'arribades de l'estació de destinació (ADIF o RadarDeTrenes) quan n'hi ha i, si no, amb la posició GPS registrada de manera contínua (entrada a menys de 700 m de l'estació, o estimació amb l'última posició i velocitat si desapareix a menys de 3 km). Aquí es compara aquesta arribada amb l'últim retard que va publicar Renfe. Biaix positiu = Renfe dona més retard de l'observat.
| Mostres | Diferència mitjana (min) | Coincideixen ±2 min | Biaix de Renfe (min) | p90 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Totes les arribades observades | 33 | 4,8 | 45,5 % | 3,1 | 14 |
| Panell d'arribades de la destinació | 27 | 5,5 | 40,7 % | 4,2 | 15,4 |
| GPS: entrada a l'estació | 4 | 2 | 75 % | -2 | 5,2 |
| GPS: estimada en perdre el senyal a prop | 2 | 2 | 50 % | -2 | 2,8 |
| Panells en passar per cada estació | 2.078 | 2,8 | 70,8 % | -0,3 | 6 |
La prova més exigent: es compara el que mostrava la web a cada moment amb l'arribada mesurada per Trenalia (panell o GPS), no amb la dada de Renfe. «Oficial» és el retard que publicava Renfe; «Trenalia», el projectat. Millora = quant redueix Trenalia l'error de l'oficial.
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 3.499 | 7,9 | 8,7 | 47,2 % | 38 % | 0,7 | -9,9 % |
| 0–15 min abans d'arribar | 426 | 5,3 | 6 | 50,5 % | 42,7 % | 5,1 | -13,6 % |
| 15–30 min abans d'arribar | 448 | 5,1 | 6,2 | 48,4 % | 42,2 % | 5,4 | -22,3 % |
| 30–60 min abans d'arribar | 761 | 4,6 | 5,9 | 53,2 % | 43 % | 4,3 | -27,4 % |
| 60–120 min abans d'arribar | 1.011 | 5,5 | 6,9 | 45 % | 32,2 % | 2,5 | -25,4 % |
| 2–4 h abans d'arribar | 853 | 16,5 | 16 | 42,1 % | 36 % | -9,1 | +3,2 % |
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mitjana distància i regionals | 1.484 | 12,5 | 12,9 | 38,6 % | 27,4 % | -3,9 | -2,7 % |
| Euromed i Intercity | 863 | 4 | 4,2 | 47,9 % | 43,5 % | 2 | -6,9 % |
| AVE | 608 | 2,3 | 4,2 | 74,3 % | 62,3 % | 3,6 | -86,3 % |
| Alvia | 227 | 12,3 | 13,6 | 0 % | 0 % | 13,6 | -10,8 % |
| Avant | 200 | 2,5 | 2,6 | 86,5 % | 82,5 % | -0,5 | -2,2 % |
| Avlo | 117 | 7,9 | 12,2 | 34,2 % | 5,1 % | 12,2 | -53,7 % |
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-11-01 | 128 | 10,4 | 12,1 | 10,2 % | 3,1 % | 12,1 | -16,3 % |
| 2026-11-02 | 3.371 | 7,8 | 8,5 | 48,6 % | 39,4 % | 0,3 | -9,6 % |
El mateix, prenent com a final l'últim retard que va publicar Renfe en acabar el trajecte (disponible per a gairebé tots els trajectes, però no és una mesura independent). Mesura si Trenalia s'anticipa al que Renfe acabarà dient.
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 9.376 | 7,1 | 8,2 | 50,9 % | 45,6 % | 0,2 | -16,2 % |
| 0–15 min abans d'arribar | 1.004 | 1,1 | 4,2 | 89,7 % | 72,4 % | 3,8 | -284,8 % |
| 15–30 min abans d'arribar | 1.086 | 2,5 | 4,7 | 74,5 % | 62,1 % | 3,4 | -83,2 % |
| 30–60 min abans d'arribar | 1.927 | 3,7 | 5,3 | 54 % | 46,4 % | 3 | -43,3 % |
| 60–120 min abans d'arribar | 2.826 | 7,4 | 7,3 | 40,4 % | 39,1 % | 1 | +0,7 % |
| 2–4 h abans d'arribar | 2.533 | 13,6 | 14,6 | 34,9 % | 34,6 % | -5,6 | -7 % |
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mitjana distància i regionals | 5.424 | 9 | 11 | 46,8 % | 38,4 % | 0,1 | -22,6 % |
| AVE | 2.155 | 3,6 | 3,6 | 65,6 % | 65,6 % | 0,5 | -1 % |
| Euromed i Intercity | 863 | 4,4 | 4,4 | 55,2 % | 52,5 % | -1,3 | +0,8 % |
| Alvia | 548 | 7,7 | 7,9 | 26,6 % | 27,6 % | 3,7 | -2,1 % |
| Avant | 251 | 3,1 | 3,6 | 68,1 % | 54,2 % | 2,7 | -14,6 % |
| Avlo | 135 | 9,7 | 6 | 24,4 % | 29,6 % | -6 | +37,7 % |
| Mostres | Error oficial (min) | Error Trenalia (min) | ±3 min oficial | ±3 min Trenalia | Biaix (min) | Millora | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-31 | 578 | 11,3 | 12,7 | 55,9 % | 44,6 % | 1 | -12,2 % |
| 2026-11-01 | 4.480 | 5,8 | 6,8 | 47,8 % | 46,7 % | 1,4 | -18,5 % |
| 2026-11-02 | 4.318 | 7,9 | 9,1 | 53,6 % | 44,6 % | -1,1 | -15,2 % |
S'entrenen cada nit amb l'històric i s'avaluen amb l'última setmana, que no es fa servir per entrenar. Només s'activen si milloren clarament la referència.
falten dades faltan datos · entrenat 2026-11-01 04:28 UTC · — de — necessaris
falten dades faltan alertas etiquetadas · entrenat 2026-11-01 04:28 UTC · — de — necessaris
No hi ha dades oficials amb què comparar-les: s'etiqueta el que va passar després. Si la distància va continuar escurçant-se, l'alerta era coherent amb les dades; si el tren del davant estava aturat en una estació, probablement era una falsa alarma (situació normal d'explotació).
| Candidates avaluades | 949 |
|---|---|
| Alertes mostrades | 880 |
| Va continuar escurçant-se 2 min després | 11,8 % |
| Probable falsa alarma (tren del davant en estació) | 0,9 % |
Revisió automàtica 3 h després de cada alerta mostrada: si els dos trens van acabar el trajecte amb normalitat, si Renfe o Adif van publicar una incidència a la zona i si hi va haver alertes de xarxa a prop. «Sense indicis» no és una confirmació oficial: la dada oficial d'accidents la publica la CIAF.
| Sense indicis | 327 |
|---|---|
| Incidència a la zona | 215 |
| Amb col·lisió o descarrilament al text | 0 |
| Indicis per revisar | 170 |
| Sense dades | 38 |
| Revisades a mà | 0 |
Una alerta de tram o de tren aturat es dona per confirmada si algun tren implicat va acumular 3 min o més de retard entre 10 i 30 min després; un salt brusc de retard, si no es va desfer (no era un error de la dada).
| Alertes | Comprovades | Confirmades | |
|---|---|---|---|
| Tram amb diversos trens perdent temps | 9 | 9 | 77,8 % |
| Tren aturat fora d'estació | 213 | 193 | 62,2 % |
| Salt brusc de retard | 39 | 38 | 100 % |
| Total | 261 | 240 | 68,8 % |
| Dies amb trajectòries | 3 |
|---|---|
| Mostres de posició per dia | 75.720 |
| Posicions ajustades a la via | 99,1 % |
| Precisió estimada (mediana) | 144 m · p90 748 m |
Trenalia obre hipòtesis quan veu en temps real un tren aturat o diversos trens amb problemes en un tram, i les comprova soles al cap de 3 h 30 min amb els retards reals. Cada nit, a més, torna a simular les situacions del dia anterior amb el motor per veure si les reprodueix. No són avisos d'Adif ni de Renfe.
| Mostres | Confirmades | Amb avís oficial | Vots de viatgers | |
|---|---|---|---|---|
| Tall o interrupció | 22 | 86,4 % | 1 | 0 |
| Tren aturat o avariat | 79 | 78,5 % | 23 | 0 |
| Mostres | Reproduïdes | |
|---|---|---|
| Marxa lenta | 47 | 0 % |
| Tren aturat o avariat | 5 | 0 % |
| Tall o interrupció | 590 | 0,7 % |
Patrons apresos: 478 · validats pel responsable: 0 · proposats: 0 · retirats: 11